top of page
3123.jpg
oyunbilgim favicon_edited.jpg
hgg-removebg-preview.png

Steam Türkiyeden Çekiliyor Mu: Türk Lirası kaldırılıyor

Bildiğiniz üzeri Steam 20 Kasım'dan sonra Kısmen Türkiye'den çekilicek ve Para birimi Türk Lirasından Dolara dönüşücek.

Steam türk lirası kaldırıyor

2014 Senesinde ilk kez Türk Lirası ile dijital oyun satış yapan Steam, 20 Kasım 2023 itibariyle Steam Türkiye'de Türk Lirası kullanmak yerine Dolar kullanacak.


Steam, Kur dalgalanmalarının sebebiyle artık her oyunun fiyatını her dalgalandırmada güncelleştirme yapamayacağından artık sadece dolar olarak satın alabileceğiz. Her kur dalgalanmasında otomatik olarak oyunun fiyatı yükselip düşücek.


Steam, Kur değişikliğini yaptığı açıklamada:

"Arjantin ve Türkiye'deki Steam mağazası USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek.


20 Kasım'dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye'deki satışlarda kullanılan para birimini USD (Dolar) olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: "LATAM-USD" (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve "MENA-USD" (bu bölgeye Türkiye dâhildir). Bu yeni bölgelerde düşük USD fiyatlandırması yapılmasını öneriyoruz ve fiyatlandırma araçlarımızdaki tavsiyeleri bunu yansıtacak şekilde güncelledik. Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir. Tüm Steam fiyatlandırmalarında olduğu gibi, oyun geliştiricileri oyunlarını Steam'de istedikleri fiyata satabilir.


Arjantin ve Türkiye'de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye'deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor."


Peki ya 60, 70 Dolarlık oyunlar 1700 gibi fiyatlara mı satılacak?

O konuda bildiğimiz kadarıyla yine bir indirim olucak, yani 60 dolarlık bir oyun 20 Kasım'dan sonra 30-40 dolar gibi bir fiyata satılacak. Şuanki bildiklerimiz bu şekilde tam anlamıyla nasıl olacağını 20 Kasımda öğreneceğiz.


Bazı oyunların fiyatları düşebilir ama aynı zamanda bazılarının fiyatı yükselebilir, İşte bu yüzden steam'de dolar kuruna geçişten önceki son Steam festivali "Steam Çığlık Festivali"den kesinlikle almanız gereken oyunlar için diğer bir yazımıza bakabilirsiniz.


Bu üzücü konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize belirtmeyi unutmayın.

Steam Türkiyeden Çekiliyor Mu: Türk Lirası kaldırılıyor


Commenti


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bottom of page