top of page
3123.jpg
oyunbilgim favicon_edited.jpg
hgg-removebg-preview.png

Five Nights at Freddy's İnceleme

Hazır daha yeni filmi çıkmışken, bu oyunun incelemesini yapmazsak olmazdı. Bugün, eskide olsa nostalji yaşayacağımız bir oyunu inceleyeceğiz: Five Nights at Freddy's

Bu incelemede 2014 senesinde çıkış yapan ilk oyunu olan Five Nights at Freddy's inceleyeceğiz, Oyun çıkış yaptığında kısa sürede büyük popülerlik kazanmış ve korku oyunu hayranlarının sevgisini kazanmıştı.


Oyunun Temel Amacı

Freddy Fazbear adındaki bir pizza dükkanında gece bekçisi olarak işe alınmamız ve sonraki olaylar etrafında dönüyor. Ancak bir sıkıntı var, Gece bekçiliği yaptığımız pizza dükkanındaki Animatronikler (Freddy Fazbear, Bonnie, Chica ve Foxy) geceleri canlanıyor. Oyundaki temel amaç, bütün gece boyunca bu animatroniklerin saldırılarından 5 gece boyunca sağ çıkarak hayatta kalmak.

Hikaye

Oyuncular, Five Nights at Freddy's Aile lokantasında gece güvenliği olarak işe başlayan Mike Schmidt'i kontrol ederler, Mike, bu işi alırken, basit bir gece bekçiliği görevini üstleneceğini düşünmüştü. Ancak işler, beklediğinden çok daha karmaşık bir hal alır. İlk gece, Mike'i animatronik karakterlerle tanıştırır. Freddy Fazbear, Bonnie, Chica ve Foxy gibi sevimli görünen ancak geceleri birer tehdide dönüşen bu animatronikler, Mike'in işini oldukça zorlaştırır. Mike, güvenlik kameraları ve kapılar aracılığıyla bu animatronikleri izlemeli ve onlardan korunmalıdır. Gece geçtikçe, Mike, lokantanın geçmişindeki karanlık sırları keşfeder. Önceki gece bekçilerinin gizemli bir şekilde kaybolması, animatroniklerin kontrolden çıkması ve lokantanın sahibi olan Purple Guy adlı karakterin gizemli davranışları, olayların arkasındaki gizemi çözmek için önemli ipuçları sunar. Oyuncular, beş gece boyunca hayatta kalmaya çalışırken, gizemli olaylar ve Mike'in korkunç keşifleri arasında gidip gelirler. Lokantanın geçmişiyle ilgili gizli güç mücadeleleri ve animatroniklerin bilinmeyen güçleri, oyunun derinleşen atmosferini oluşturur. Sonraki gece bekçiliği görevleri, Mike'in karşılaştığı tehditleri artırır ve oyunun hikayesi daha da karmaşıklaşır. Purple Guy ve çeşitli animatronikler arasındaki ilişkiler, oyuncuların olayları anlamalarını ve hayatta kalmak için stratejik planlar yapmalarını gerektirir. Oyunun finali, oyuncuları FNaF evrenindeki gizemli olayları çözmeye yönlendirir ve serinin devamında daha fazla sürprizlerin olduğunu ima eder.Mekanikler

  • Güvenlik Kameraları: Pizza dükkanının belirli yerlerinde bulunan Güvenlik Kameraları ile animatroniklerin konumlarını ve hareketlerini takip etme imkanı sağlar.

  • Kapılar (Doors):Kontrol odasında sağ ve solda bulunan iki taneden oluşan kapıları kontrol edilebilir. Bu kapılar odaya girmeye çalışan animatroniklerden sizi korur, Fakat enerji kaybına sebep olur bu nedenle, kapıları dikkatli bir şekilde yönetmek gerekir.

  • Işıklar (Lights):Yine kontrol odasının sağ ve solunda bulunur. Bu ışıklar, animatroniklerin odalarda olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. odalarda bir tehlike olup olmadığını belirlemek için ışıkları açıp kapayabilirler.


Bu 3 oynanış mekaniği, oyunda animatronikleri izleyerek yapabileceğiniz temel stratejilerinizi belirliyor. Yapılan saldırılara karşı yapabileceğiniz savunma stratejileriniz ile beş gecenin sonunda oyunu bitirebilirsiniz, Fakat enerji tüketimi sizi fazlasıyla yorucaktır.


Karakterler


Freddy Fazbear: Oyunun ana karakterlerinden biri olan ayı kostümlü animatronik. Gece boyunca oyuncuyu takip eder ve saldırır.


Bonnie: Mor renkte bir tavşan kostümüne sahip animatronik. Oyuncunun kapıları ve güvenlik kameralarını kullanarak takip etme eğilimindedir.


Chica: Sarı renkte bir tavuk kostümüne sahip animatronik. Diğer karakterler gibi oyuncunun peşinden sürüklenir ve saldırır.


Foxy: Kırmızı renkte bir tilki kostümüne sahip animatronik. Diğer animatroniklerden farklı olarak, Foxy hızlı bir şekilde oyuncunun odasına doğru koşarak saldırır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bottom of page